Renowacja klawiatury i myszki

Niesamowite – dwa dni i dwa posty. Nigdy jeszcze takiej średniej nie osiągnąłem… No, ale do rzeczy.

Do mojego retro-zestawu mój kolega z pracy podarował mi [kiedyś] białą klawiaturę Logitech Deluxe Keyborad PS/2 oraz myszkę kulkową – również [kiedyś] białą – Logitech PS/2 (model nieznany). Niestety, z biegiem lat, niegdyś białe urządzenia – dziś stały się brudno-żółte, głównie za sprawą potu (a dokładniej – kwasów zawartych w tłuszczu) i działania słońca oraz papierosów.

Swojego czasu, natknąłem się na film Youtubera o pseudonimie “The 8-bit Guy” o renowacji pożółkniętych obudów. Sugerował on użycie wody utlenionej o wysokim stężeniu oraz lampy UV, ewentualnie słońca. Lampy UV nie posiadam, ale dzień był ładny i słoneczny – postanowiłem więc zrobić eksperyment na klawiaturze. Udałem się więc do pobliskiego sklepu z chemią do włosów i paznokci. Przedtem przeczytałem kilka różnych artykułów, z których każdy sugerował różne rodzaje chemii do czyszczenia. Postanowiłem wypróbować dwa z nich: wodę utlenioną o stężeniu 12% w formie żelu oraz rozjaśniacz fryzjerski. Tak się prezentowała klawiatura przed zabiegiem:

Zorganizowałem zestaw “mały chemik” i na próbę postanowiłem wziąć klawisze F9, F10, F11 i F12. Ponieważ nie wiedziałem, która z metod okaże się bardziej skuteczna – postanowiłem wypróbować wodę utlenioną na klawiszach F9 i F10, a rozjaśniacz fryzjerski – na klawiszach F11 i F12.

Co ciekawe – rozjaśniacz fryzjerski jest w formie proszku i rozrabia się go właśnie z wodą utlenioną 12%. Rozrobiłem trochę tego cuda i wysmarowałem dwa klawisze i włożyłem do pudełka (szklanego). Następnie, pozostałe dwa klawisze, wysmarowałem samą wodą utlenioną i również włożyłem do pudełka. Pudełko postawiłem na balkonie, następnie ustawiłem z tyłu lusterko żony (ku jej wielkiej “radości”) aby słońce podziałało na nie również z tyłu i zostawiłem. Słońce świeciło od godz. 14:00 do ok. 18:00 z krótkimi przerwami na chmury.

Efekty tych czterech godzin możecie ocenić sami:

Widać bardzo wyraźne rozjaśnienie klawiszy. Aparat tego dobrze nie oddaje, ale klawisze wysmarowane rozjaśniaczem są odrobinę ciemniejsze od klawiszy, na których była sama woda utleniona. Wskazuje to bardzo wyraźnie, że rozjaśniacz ma tutaj funkcję hamującą. Czysta woda 12% to jest to. Jeśli pogoda pozwoli – jutro postaram się w ten sposób odświeżyć resztę klawiatury (wraz z obudową) oraz myszkę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Fruba.pl - blog o wszystkim i o niczym