Windows 3.11 – gra i śpiewa

Od samego początku mojego retro-komputera miałem problem z dźwiękiem w Windows’ie 3.11. O ile używana przeze mnie karta Sound Blaster Live! Value PCI niby obsługiwała emulację ISA i pod DOS’em nawet wydawała z siebie dźwięki – o tyle pod Windows’em 3.11 nie było siły, żeby zmusić ją do grania.

Kilka dni temu, udało mi się upolować kartę Sound Blaster CT4170 z chipsetem 16VX. Dokładniej jest to model Sound Blaster 16 Wave Effects ze złączem EISA (tak! to jest EISA, a nie jak piszą ludzie – ISA; to “E” z przodu oznacza “Extended”, czyli “rozszerzone”, lub “przedłużone”; prawdziwe ISA ma tylko jeden “grzebień”). Kartę kupiłem za bardzo niedużą kwotę, bez gwarancji, że działa (nietestowana), ale z możliwością bezkosztowego zwrotu, jeśli coś byłoby z nią nie tak.

Oczywiście, przed wymianą – trzeba było usunąć stare sterowniki od karty Live! gdyż i tak by nie zadziałały. Po długich poszukiwaniach – udało mi się upolować pasujące sterowniki do tej karty. Wgrałem je na dyskietkę, włożyłem do komputera, wpisałem “A:\install” i… błąd. Za mało pamięci konwencjonalnej by uruchomić ten program. Ot, taki psikus DOS’a, który nie radzi sobie najlepiej z “nowoczesnymi” maszynami. Na szczęście – DOS 6.22 posiada wbudowane narzędzie “MemMaker”, które ładnie wysprzątało mi pliki Autoexec.bat i Config.sys uwalniając przy tym wystarczającą ilość pamięci, aby zainstalować i załadować sterowniki karty.

Instalator (uruchamiany z DOS’a!) automatycznie wykrywa i instaluje niezbędne sterowniki również dla Windows’a 3.1/3.11 (ach, ta inteligentna technologia…), więc od razu po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera – Windows wydał z siebie powitalne “tada!”. Sprawdziłem odtwarzanie plików .wav oraz .mid – wszystko działa jak należy.

Pozostałe systemy (Windows ME oraz XP) wykryły kartę i zainstalowały sterowniki automatycznie, więc po kilku chwilach od uruchomienia – grały już tak samo, jak wcześniej.

Taka głupota, a tyle radości sprawiła człowiekowi…

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Tomka
1 rok temu

Fajne. bardzo ciekawe. Od 2018 do 2021 interesowałem się rzeczami retro.

Fruba.pl - blog o wszystkim i o niczym